Akciğer Kanseri

Akciğer Kanserinde Erken Tanı ve Tedavi Hayat Kurtarır

Akciğer kanserine bağlı şikâyetler genellikle, hastalık ileri evrelere ulaşana kadar ortaya çıkmamaktadır. Bu nedenle akciğer kanserli hastalar çoğu kez ileri evrelerde doktora başvurmakta ve bu da kesin tedavi şansını ortadan kaldırmaktadır.

Erken Tanı Sizi Hastalıktan Kurtarır

Kanser taraması; bazı test ve muayenelerle kanserin daha herhangi bir şikâyete yol açmadan bulunmasıdır. Akciğer kanserine benzer sıklıkta olan meme, prostat veya bağırsak kanseri gibi diğer kanser tiplerinde tarama çalışmaları çok sayıda hastanın erken tanı alarak hastalıktan kurtulmalarını sağlamaktadır.

Şikâyetiniz Olmasa Bile Mutlaka Tarama Yaptırmalısınız

Yapılan bilimsel çalışmalar 55 yaşın üzerinde olan ve yoğun sigara içimi öyküsü bulunan kişilerin akciğer kanseri için yüksek risk grubunda olduğunu ve yıllık düşük doz bilgisayarlı tomografi taraması ile bu kişilerin erken tanı alabildiklerini ortaya koymaktadır. Bu yüzden 55 yaş üzerindeyseniz ve yoğun sigara içimi öykünüz varsa herhangi bir solunumsal yakınmanız olmasa dahi yıllık akciğer kanseri taraması yaptırmak sağlığınız için çok önemli faydalar sağlayabilir.

Medicana Sağlık Grubu © 2016 Tüm Hakları Saklıdır.